ARAÇ DEĞER KAYBI BEDELİ NASIL HESAPLANIR

Araç Değer Kaybı Bedeli Nasıl Hesaplanır?

Araç değer kaybı yapısında Anayasa mahkemesi kararıyla değer kaybı,ikinci el dolaşım emsaliyle ve hasarsız arasında oluşan farktır. Araç Değer Kaybı Bedeli Nasıl Hesaplanır? Tarafımıza başvurduğunuzda, hayvanların değer kaybı bedelini Hazine Müsteşarlığı tarafından yetkilendirilmiş Eksperlerimiz hesaplamakta ve rapor haline getirmektedir. Eksperlerimiz, sahada uzun süredir gördükleri deneyim ile uzman kişilerdir.

Araç değer kaybı hesabı

yetiştirme gereksinimleri ve birçok faktörün göz önüne alınması ile hesaplanan bir değerdir. Bu hesap ise, sadece yetkilendirilmiş sigorta Eksperleri yapabilmektedir. Bu noktadan sonra, üstünkörü bir inceleme ile değer kaybı bedelini tespit ettiğini söyleyen ve Eksper olmayan kişileri lütfen itibar etmeyiniz.

Değer yük bedelini hesaplarken, araç markası, model, yaş, kazadan önceki piyasa değeri, kaza üzerindeki kilometresi, aracın geçmiş hasar kayıtları ve kapsamları, göstergelerin yetkili mi özel serviste mi yapıldığı bilgisi, yurtdışı parça üzerinde yapılan işlemin kapsamı, hasar gören parça sayısı, araç hususi mi yoksa ticari mi olduğu gibi birçok kriterin göz önüne alınması gerekir.

Değer harcamasında kullanılan fiilen uygulanan birkaç farklı formül söz içerir. Ancak her hesaplama formüllerinin kendi içinde handikapları ve piyasa gerçeklerini göz ardı eden kriterler mevcuttur. Bu durumlarda en doğru ve adil uygulama, Yargıtay içtihatlarında da görmek üzere, sadece bir ifadeye bağlı sevkıyat, her aracın kendi somut durumu nezdinde reel piyasa değerinin gerçek olarak tespit edilebilmesidir.

Araç değer kaybı, hasar gören ve hasar sonrası tamirden geçen araçlar için kullanılan bir tabidir. Araç değer kaybı sonucu aracın ikinci el piyasadaki maddi değeri kayıba uğrayacaktır.

Ne yazık ki araçlar hasar gördükten sonra tam anlamıyla tamir göstergelerinde tüm parçalar en iyi şekilde korunsa da araç değer kaybı oluşur. Özellikle hasar sonrası değiştirilen araç parçaları ciddi oranlarda değer kaybına neden olmaktadır. Peki, araç değer kaybı oranı tüm araçlar için aynı mı?

istanbul Araç değer kaybının

Araç değer kaybınınölçüleri belli ölçütlere göre değişlik gösteriyor. Bu şartlar, araç değer kaybı hesaplamasına etkilenerek farklı sonuçlar ortaya koyar.

Araç değer kaybının hesaplanmasında; Hasar gören araç kaporta ve mekanik hasarları, marka, model, kullanım şekli ve ikinci el işletim koşullarındaki baz işletme değer kaybının yayılmasını tespit etmek gerekir.
Araç değer kaybı hesaplamasında kullanılan değişkenlerde bulunan yasalardaki koşullar ve ikinci el araç alımlarını karşılama yüzdesi etkisi küçüktür. Araç değer kaybı hesaplamasında kullanılan bilgiler genel olarak aşağıdaki şekilde sıralanabilir.

 • Araç Değer Kaybı Hesaplamasında Etkili Faktörler
 • Aracın piyasasındaki tercih durumu,
 • Aracın edinilmesi tercih edilirliği,
 • aracının yaptığı km,
 • Yedek parçalara ulaşım kolaylığı,
 • İşlem gören araç detay sayısı,
 • Boya malzemeleri,
 • Değişim yapılan parçanın araçtaki konumu,
 • Kullanılan yedek parçasının türü,
 • Parça değişikliğinin nasıl yapıldığı,
 • Geçmiş hasılat bilgileri ve detayları,
 • Onarımın yapılmadığı,
 • Onarımın yetkili serviste yapılıp yapılmadığı

Araç Değer Kaybı Bedeli Nasıl Hesaplanır? Bunun için yapılması gereken şey Sigorta Tahkim Komisyonuna başvurmaktır. Araç değer kaybının bilinmeyenlerini er sigorta şirketi verebiliyor. Genellikle kasko polisleri, onarımlar nedeniyle ortaya çıkan araç değer kayıplarını teminat altına almaz.

Bu nedenle de kasko teslimatından talepte bulunulamaz, bu yüzden kasko polisinizin hangi risklerin güvencesinde olduğunu mutlaka sorgulayın. İletişim

Phone icon
Telefon
İletişim
WhatsApp icon
WhatsApp