Arnavutköy Araç Değer Kaybı

Tuzla Araç Değer Kaybı

Arabaların Değeri Ne Kadar Hızlı Düşer? Tuzla Araç Değer Kaybı Pekala, arabaların nasıl ve neden değer kaybettiğine ilişkin pek çok faktör olsa da, ne tür bir araba satın alırsanız alın hemen hemen her zaman doğru olan bir şey vardır: Yeni arabalar , kullanılmış arabalardan çok daha hızlı değer kaybeder. Ne kadar hızlı? Emniyet kemerlerinizi taktığınızı umarız diyelim.

  • BİR DAKİKA SONRA: Yeni bir araba , park yerinden çıktığınız anda   değerinin %9-11’ini kaybeder  . Yani, 30.000 Tl ‘lık yeni bir araçla, arabayı ilk kez eve sürerken temelde 3.000 Tl’ı arabanın penceresinden dışarı atıyorsunuz!
  • BİR YIL SONRA:  Araştırmalar, yeni arabaların değerindeki en büyük düşüşün ilk 12 ay içinde yaşandığını gösteriyor. Bir yıl sonra, arabanız muhtemelen satın aldığınız değerden yaklaşık %20 daha az değerli olacaktır.
  • BEŞ YIL SONRA:  İlk yıldaki bu keskin düşüşün ardından, yeni araba beş yıla ulaşana kadar her yıl %15-25 oranında değer kaybedecek. Yani, beş yıl sonra, o yeni araba değerinin yaklaşık %60’ını kaybedecek
İlk Araba Değeri 30,000
Sonra Yeni Araba Değeri . . .
1 dakika 27,000
1 yıl 24,000
2 yıl 20,400
3 yıl 17,340
4 yıl 14,740
5 yıl 12,530

En Çok (ve En Az) Ne Tür Arabalar Değer Kaybeder?

Tüm yeni arabaların değeri endişe verici bir oranda düşerken, bazı marka ve modeller değerlerini diğerlerinden daha iyi koruyor.

Araştırmalar, kamyonet ve ciplerin genellikle sahip olunan ilk beş yıl içinde en az değer kaybettiğini, lüks sedanlar ve elektrikli araçların ise aynı zaman diliminde en çok değer kaybettiğini gösteriyor. 4   Güvenilirlik ve dayanıklılık konusunda güçlü bir üne sahip olan Toyota ve Honda gibi markalar, iş değerlerini korumaya geldiğinde genellikle yüksek notlar alırlar.

İşte 2019’da amortisman oranı en yüksek ve en düşük olan araçlardan bazılarının listesi: 5

Amortismanı En Düşük İlk 5 Araç

Rütbe modeli Ortalama 5 Yıllık Amortisman
1 Jeep Wrangler/Wrangler Sınırsız 27.3%
2 toyota takoma 29.5%
3 toyota tundra 37.1%
4 Nissan Sınırı 37.8%
5 Toyota 4 Koşucu 38.1%

 

En Çok Amortisman Yapan İlk 5 Araç

Rütbe modeli Ortalama 5 Yıllık Amortisman
1 nissan yaprağı 71.7%
2 chevrolet voltu 71.2%
3 BMW 7 Serisi 71.1%
4 Mercedes-Benz S-Serisi 69.9%
5 Ford Füzyon Enerjisi 69.4%
Tuzla Araç Değer Kaybı
Tuzla Araç Değer Kaybı

Amortisman spektrumunun her iki ucunda da bir araba satın almanın artıları ve eksileri vardır. Bir yandan, değerini gerçekten iyi koruyan arabaları daha yüksek bir fiyata yeniden satmak daha kolay olacaktır, ancak aynı zamanda ön uçtan satın almak daha pahalıdır. Bu arada, muhtemelen beş yaşındaki bir BMW’den çok şey satın alabilirsiniz, ancak bunun nedeni, onarımının pahalı olabilmesidir.

Bu nedenle, satın almak isteyebileceğiniz farklı arabaları araştırırken , noktalı çizgiyi imzalamadan önce  farklı amortisman oranlarını ve neden bu kadar çok (veya çok az) değer kaybettiklerini hesaba katmayı unutmayın.

 

, görüşmek üzere hoşça kalınız. İletişime Geç

Phone icon
Telefon
İletişim
WhatsApp icon
WhatsApp