Sultanbeyli Araç Değer Kaybı

Sultanbeyli Araç Değer Kaybı

Sultanbeyli Araç Değer Kaybı Amortisman bazen soyut bir kavram gibi görünebilir, ancak arabanızın değeri üzerinde gerçek bir etkisi vardır. Araç amortismanı, bir arabanın değerinin zaman içinde düşme oranıdır. Bir arabanın değerini nasıl kaybettiğine dikkat etmek birkaç nedenden dolayı önemlidir.

Aracınızı satma veya takas etme zamanı geldiğinde, amortisman ne kadar nakit alabileceğinizi etkiler. Bir araba için alışveriş yaparken, ne kadar çabuk değer kaybedebileceğini bilmek, onu satın alıp almayacağınıza karar vermenize yardımcı olabilir. Ve aracınızı finanse ediyorsanız ve uzun bir kredi vadeniz varsa, amortisman sizi araç kredinize aracınızın değerinden daha fazla borçlu olduğunuz bir duruma sokabilir .

Bir arabanın ne kadar çabuk değer kaybettiğini veya bunu nasıl anlayabileceğinizi mi merak ediyorsunuz? Arabanızın amortismanını tahmin etmenin bazı yollarına bir göz atalım.

Arabam değer kaybetti mi?

  • Arabamın Tahmini Değerini Şimdi Gör
  • Bir araba her yıl ne kadar değer kaybeder?
  • Amortismanın formülü nedir?
  • Araç amortismanı hakkında bir uzmana danışın
  • Bir araba her yıl ne kadar değer kaybeder?
  • Bayilik alanından çıkar çıkmaz amortisman başlar. Bir araba ilk yıl içinde orijinal değerinin %20 veya daha fazlasını kaybedebilir. Beşinci yılının sonunda, bir araba orijinal değerinin %60’ına kadarını kaybedebilirdi.

Arabanızın zamanla nasıl değer kaybedeceği hakkında kabaca bir fikir edinmek için bu bilgileri kullanabilirsiniz , ancak arabaların farklı oranlarda değer kaybettiğini unutmayın. Arabanızın amortisman oranı birkaç faktöre bağlıdır.

1. Yapın ve modelleyin

Bazı marka ve modeller değerlerini diğerlerinden daha iyi tutar. Otomotiv araştırma firması Aracın değer kaybı hukuk bürosu tarafından 2020 yılında yapılan bir araştırma, bazı kamyonların, SUV’lerin ve spor arabaların beş yıl sonra en düşük amortisman oranlarına sahip olma eğilimindeyken, elektrikli araçların ve lüks sedanların değerlerini daha hızlı kaybetme eğiliminde olduğunu buldu.

En düşük değer kaybına sahip ilk 10 araç arasında Toyota ve Jeep, listedeki beş noktayı oluşturdu. En yüksek amortisman oranlarına sahip otomobiller için ilk 10 listesinde BMW, listede üç sırayı aldı.

2. Kilometre

Genel olarak, bir arabanın kilometresi ne kadar fazlaysa, amortisman oranı da o kadar yüksektir. Örneğin, kilometre sayacında her gün 100 mil hızla giden bir araba, aynı yaştaki ve günde yalnızca 10 mil giden bir arabadan genellikle daha yüksek oranda değer kaybeder.

3. Durum

Araba “yeni gibi” durumda mı yoksa aşınma nedeniyle daha mı kötü görünüyor? Genel olarak konuşursak, kötü durumda olan bir araç, bozulmamış durumda olan bir araçtan daha fazla değer kaybıyla karşılaşacaktır.

Arabam değer kaybetti mi?

Arabamın Tahmini Değerini Şimdi Gör
Amortismanın formülü nedir?
Arabanızın ne kadar değer kaybettiğini tahmin etmek için, otomobilin mevcut adil piyasa değerini satış fiyatından satış vergisi veya ücretleri çıkardıktan sonra çıkarmanız yeterlidir. Bir araba satın almayı düşünüyorsanız, yolun aşağısındaki arabanın değerini anlamak için marka ve modelin eski sürümlerinin adil piyasa değerine bakın.

Araç amortismanı hakkında bir uzmana danışın
Uzmanla tanışın: Autotrader yönetici editörü ve Kelley Blue Book sözcüsü Brian Moody, bir otomotiv gazetecisi olarak 12 yıldan fazla deneyime sahiptir.

Amortismanı sınırlamanın en iyi yolu nedir?
“Doğru modeli seçmek yardımcı olabilir. Tam boyutlu kamyonlar, minivanlar ve SUV’lar gibi popüler araçlar, zamanla en az değer kaybetme eğilimindedir.”

Yeni bir araba satın almak veya kullanılmış bir araba satın almak için en iyi zaman ne zaman?
“Kullanılmış bir araba yerine yeni bir araba satın almak için en iyi zaman, o arabayı çok uzun süre kullanmayı planlıyorsanız.”

Aracımın güncel değerini nasıl tahmin edebilirim?
Aracın değer kaybı hukuk bürosu , arabanızın değerini belirlemek için mükemmel bir kaynak. Ayrıca ikinci el araba sitelerine bakmak ve sizinki gibi diğer arabaların fiyatlarının ne kadar olduğunu görmek de faydalı olacaktır.

Sultanbeyli Araç Değer Kaybı
Sultanbeyli Araç Değer Kaybı

Sıradaki ne?

Arabanızın amortismanı, onu satma veya takas etme zamanı geldiğinde değeri üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Bu etkiyi en aza indirmeye yardımcı olmak için, yeniden satış değeri yüksek olabilecek bir araba seçmeyi düşünün. İnternette küçük bir araştırma yaparak hangi arabaların en iyi satış değerine sahip olduğunu öğrenebilirsiniz. Örneğin, her yıl Kelley Blue Book, çeşitli araç kategorilerinde en iyi yeniden satış değerine sahip arabaları öne çıkarıyor.

Ve arabanızın amortisman oranı genel durumuyla bağlantılı olduğu için, özenli bakım sağlayarak değerinin korunmasına yardımcı olabilirsiniz. Dışını ve içini iyi durumda tutun ve düzenli olarak bakımının yapıldığından emin olun . Son olarak, yüksek kilometre, yüksek aşınma anlamına gelebileceğinden, kilometre sayacına göz kulak olun. Uzak bir yere seyahat ediyorsanız ve uçak yolculuğu ile karayolu yolculuğu arasında bir seçim yapmanız gerekiyorsa, yolculuğu uçakla yapmayı seçerek aracınızın değerini sağlam bir şekilde artırabilirsiniz. Görüşmek üzere hoşça kalınız. İletişime Geç

Phone icon
Telefon
İletişim
WhatsApp icon
WhatsApp