Arnavutköy Araç Değer Kaybı

Şişli Araç Değer Kaybı

Şişli Araç Değer Kaybı Araba amortismanı için ne kadar yazabilirsiniz? Kilometreyi seçerseniz, amortismanı tek başına bir kesinti olarak talep edemezsiniz – zaten standart mesafe oranına dahil edilmiştir. Ama gerçek gider yöntemini kullanırsanız, amortisman yazabileceğiniz tutar araçta “ esas ”ınızdır.Temel esasen batık maliyet anlamına gelir. Diyelim ki 18.000Tl’a ikinci el bir araba satın aldınız ve tüm ücretler, vergiler ve kayıttan sonra toplam fiyat 20.000 Tl oldu. 20.000 Tl araçtaki temelinizdir (satın almak için finansmana ihtiyacınız olup olmadığına bakılmaksızın).

Bununla birlikte, noktalı çizgiyi imzalamak için acele etmeden önce, temelinizin yalnızca ticari kısmının vergileriniz üzerinden amortismana tabi tutulabileceğinin farkında olmanız gerekir. Çoğumuzun kesinlikle ticari kullanıma yönelik araçları yok, bu nedenle arabalarımızı “kayıtlı” varlıklar olarak ele almalıyız, yani kişisel olan miktarı belirlememiz gerekiyor. İş bölümü, yukarıdaki kilometre ile aynı şekilde hesaplanır: iş mili / yıllık kilometre = iş kullanımı.

Aracın vergi amaçlı “amortismana tabi matrahını” belirlemek için esas, ticari kullanım yüzdemizle çarpılır. Yukarıda gösterilen örnekte, 20.000TL’lık aracımızın amortismana tabi temeli 11.400TL olacaktır.

Aşağıdaki tabloda bunun vergilerinize nasıl tahsis edileceğini görün:

Faydalı Ömür amortisman % İzin Verilen Maks. Kesinti Alındı
Yıl 1 %35 18.200 dolar 3,990 dolar
2. Yıl %26 16.400 dolar 2,964 dolar
3. Yıl %15,6 9.800 dolar 1.778 dolar
4. yıl %11,7 5.860 dolar 1.334 dolar
5. yıl %11,7 5.860 dolar 1.334 dolar

Bu tablo, otomobilin ilk yılın başında hizmete girdiğini varsayar. Daha fazla ayrıntı için IRS tablosu A-2’ye bakın.
Araç %50’nin üzerinde ticari kullanım için olduğundan, MACRS amortismanını (Değiştirilmiş Hızlandırılmış Maliyet Kurtarma Sistemi anlamına gelen) kullanabileceğimizi unutmayın. Bu, ilk iki yıldaki giderlerin büyük kısmını önden yüklemenizi sağlar.

Aracınızdaki ticari kullanım %50’nin altındaysa , bunun yerine doğrusal amortisman yöntemini (SLD) kullanmanız gerekir. SLD’nin hesaplanması kolaydır, çünkü basitçe amortismana tabi temeli alır ve bunu faydalı ömür boyunca eşit olarak böler. Yani 11.400Tl ÷ 5 = yıllık 2.280Tl.

İadenizi bildirme zamanı geldiğinde , arabanızın amortismanını bildirmek için  Form 4562’yi kullanacaksınız.

Birçok kişi, araçlarını satın aldıklarında tüm maliyeti düşemeyeceklerini öğrenince şaşırırlar. Yanıt olarak IRS, ilk yılda daha büyük bir zarar yazılmasına izin vermek için amortismanı “hızlandırmanın” yollarını geliştirdi.

Şu anda amortismanı hızlandırmak için  iki yöntem vardır.

Şişli Araç Değer Kaybı
Şişli Araç Değer Kaybı

Bölüm 179 ile hızlandırılmış amortisman

Bölüm 179 indirimi, işletme sahiplerini makine ve ekipman satın almaya teşvik etmek için getirildi. Seçim, satın alma işleminin tüm maliyetini faydalı ömrü boyunca amortismana tabi tutmak yerine, ilk yılda yazmanıza olanak tanır.

179 kesinti otomobilleri de kapsıyor, tek uyarı, maksimum zararın 2021 için 18.200 Tl ile sınırlı olmasıdır.

İş için %50’den az kullanılan araçlarda 179 kesinti alınamayacağını unutmayın.

Bonus amortisman ile hızlandırılmış amortisman

Vergi Kesintileri ve İstihdam Yasası ile başlatılan bonus amortisman, satın alınan herhangi bir makine ve ekipmanın maliyetinin %100’ünün talep edilmesini mümkün kılar.

Ne yazık ki, Bölüm 179 için geçerli olan aynı otomatik limitler ikramiye için de geçerlidir – ilk yılda maksimum kesinti 18.200 Tl’dır. Ayrıca iş için %50’den az kullanılan araçlar için amortisman indirimi talep edilemez.

Bölüm 179 ve ek amortisman: Fark nedir?

Otomobillerle ilgili olarak, Bölüm 179 ve bonus amortisman neredeyse aynı sonuçları veriyor. Tek fark, ikramiye amortismanının otomatik olmasıdır, yani talep etmek için özel bir şey seçmeniz gerekmez. Sonuç olarak, birçok kişi bunu kullanmak için daha uygun bir yöntem bulmaktadır. Görüşmek üzere hoşça kalınız. İletişime Geç

Phone icon
Telefon
İletişim
WhatsApp icon
WhatsApp