Kaza Sonrası aracın Değeri Nasıl Belirlenir?

Araç Kazaları ve Araç Değer Kaybı

Araç Kazaları ve Araç Değer Kaybı


Bir aracın azalan değerini hesaplamak için günümüzde çoğu araba sigortası şirketi 17c adı verilen bir formül kullanır . Kaza Sonrası aracın Değeri Nasıl Belirlenir? Bu formül aşağıdaki adımları içerir:

  • Birinci Adım: Arabanızın değerini kontrol edin.
  • İkinci Adım: Temel değer kaybını hesaplayın. Çoğu sigorta şirketi genellikle %10’luk bir üst sınır uygular.
  • Üçüncü Adım: Arabanızdaki hasarın ciddiyetine bağlı olarak bir hasar çarpanı uygulayın. Bu çarpanlar genellikle yapısal bir hasar olmadığını gösteren 0,00’dan başlar ve ciddi yapısal hasara maruz kalmış araçlar için 1,00’e kadar çıkar.
  • Dördüncü Adım: Bir kilometre çarpanı uygulayın. Bu çarpan, aracınızda kaç mil olduğuna bağlı olarak şimdi ayarlanan taban değer kaybınızı azaltacaktır.

Sigorta şirketleri, bir motorlu taşıtın azalan değerini hesaplamak için sıklıkla 17c formülünü kullansa da, pek çok kişinin beklediği kadar doğru değildir. Gerçekte, azalan değer takdirini bir arabanın gerçekte değerinden daha fazla düşürebilecek birçok kusur içerir.

Değer Düşüklüğü İddiasında Bulunmak İçin Hususlar

Değer düşüklüğü iddiaları hakkında anlaşılması gereken şey, bunların herkes için doğru seçenek olmadığıdır. Bu nedenle, bu tür bir hak talebinde bulunmaya karar vermeden önce aşağıdakileri göz önünde bulundurun:

Hata: Araba kazasında kusurluysanız, sigorta şirketiniz büyük olasılıkla bu talebi reddedecek ve size azalan bir değer ödemeyecektir.

Değer: Kazadan önce aracınızın değerini dikkate almanız gerekir. Örneğin, üzerinde çok kilometre olan veya önemli yapısal hasara sahip eski bir araç kullanıyorsanız, değer düşüklüğü talebinde bulunduğunuzda herhangi bir ödeme almayabilirsiniz.

Model: Genellikle, arabanız ne kadar pahalıysa, genel olarak azalan değeriniz üzerinde o kadar fazla etkisi olacaktır. Yani daha uzun bir süre için daha yüksek bir değeri koruyacaktır.

Kaza Geçmişi: Aracınız birden fazla trafik kazasına karıştıysa veya hasar gördüyse, toplam değerin düşmesine neden olabilir ve sigorta şirketi bu durumlarda azalan değer talebinizi tazmin etmemeyi seçebilir.

Ayrıca, belirli sigorta şirketi poliçesi, kaza affı gibi ek teminatlarınız ve hatta dahil olduğunuz araba kazasının türü gibi şeyleri de dikkate almakta fayda var. Tüm bu faktörler, değer kaybı talebinizi etkileyebilir.

Azalan Değer İddianızla ilgili Yardım için Bryant Hukuk Merkezi ile iletişime geçin

Motorlu araç kazası iddiaları, özellikle değer düşüklüğü talebinde bulunulması söz konusu olduğunda, inanılmaz derecede karmaşık hale gelebilir. Neyse ki, bu ezici süreci kendi başınıza çözmek zorunda değilsiniz. Aracın değer kaybı hukuk ofisi ile iletişime geçtiğinizde, deneyimli trafik kazası avukatlarımız bu iddiayı sizin için şu yollarla halledebilir:

  • Değer kaybı talebinizi yapmak için gereken kanıtların toplanması
  • Arabanızın değerinin tam dolar miktarını belirleme
  • Hak ettiğin tazminatı tartışmak

Comments are disabled.