İstanbul Araç Değer Kaybı

İstanbul Araç Değer Kaybı

İstanbul araç değer kaybı

Aracınız bir kazaya karışırsa, aracınızın değerinin düşmesi kaçınılmazdır. İstanbul Araç Değer Kaybı Bunun nedeni, kaza geçirmiş bir aracın ikinci el değerinin kaza öncesi durumdaki aynı araca göre daha düşük olmasıdır. Araba tamirleri en yüksek kalite standartlarını karşılasa bile, potansiyel alıcılar daha önce hasar gördüğünü bildikleri bir araba için o kadar para ödemek istemiyorlar. Aracınızın kaza öncesi değerinden onarım sonrası değerinden düşülerek oluşan değer “amortisman değeri”dir ve bu sizin kusurludan talep etme hakkınız olan bir kayıptır. Motorlu Ticaret Kanunu’na göre amortisman başlığı altında %5 – %20 aralığında indirim yapılabileceği kabul edilmektedir. Eksiltmeyi hesaplamak için aşağıdakiler dikkate alınmalıdır: kaza anındaki aracın markası ve modeli, yaşı, kilometresi ve durumu ve gerekli onarımların kapsamı. Bir trafik kazasına karıştıysanız, hızlı hareket etmeniz ve avukatınızla görüşmeniz zorunludur. Avukatınız ne kadar erken dahil olursa, başarı şansınız o kadar artar. aracın değer kaybı firması çok sayıda müşterinin kusurlu tarafa karşı amortisman taleplerini hesaplamasına ve geri almasına yardımcı olduk. İletişime geçin

Aracın Azalan Değer Türleri

Bir araba kazasından sonra bir arabanın değerini kaybetmesinin üç yolu vardır.

Aracın Anında Düşen Değer

Bu, arabanın kazadan hemen önceki ve kazadan sonraki değerindeki farktır. Herhangi bir onarım yapılmadan önceki değerdir. Bu tür azalan değer hasarlarda nadiren kullanılır çünkü sigorta şirketleri genellikle bir kazadan hemen sonra onarım sağlar.

Aracın Doğal Azalan Değer

“Artık azalan değer” veya “damgalama hasarı” olarak da bilinen bu, tazminat taleplerinde en yaygın değer düşüklüğü biçimidir. Arabanın orijinal durumuna geri döndüğünü varsayar, ancak arabanın geçmişi artık bir kaza geçirdiğini gösterdiğinden, alıcılar ona daha düşük bir değer atayacaktır. Bu, arabayı satmaya veya takas etmeye çalışırsanız, araba için daha az alacağınız anlamına gelir .

Onarımla İlgili Azalan Değer

Bu, düşük kaliteli onarımlardan kaynaklanan kayıp değerdir. Diyelim ki boya rengi tam olarak uymadı veya onarımlarda yan sanayi parçalar kullanıldı. Bu durumlarda onarım, değeri yalnızca kaza gerçeğinin ötesinde düşürdü. 1

Not
Onarımlar yapılmadan önce veya kalitesiz onarımlar araba değerinin düşmesine neden olduysa, değer düşüklüğünü talep etmek mümkündür, ancak bu nadiren mümkündür. Daha fazla bilgi için hasar ayarlayıcınızla görüşün.

Aracın Azalan Değer Talebi Nasıl Çalışır?

Bir araba bir kazadan sonra tamir edilirse, ancak yine de kaza öncesi değerine kıyasla gerçek veya algılanan bir değer kaybına maruz kalırsa, doğal olarak azalan değer için bir talep tazminat talep eder. 2

 • Alternatif isim : Değerde azalma

Potansiyel bir alıcıya aracınızın hasarını söylemeseniz bile, büyük olasılıkla bir arama yaptıklarında bunu öğreneceklerdir.Expertiz raporuarabada, genellikle tavsiye edildiği gibi. Rapor, bir kaza hakkında aşağıdakiler gibi her şeyi ortaya koymaktadır:

 • Kaza geçmişi
 • Yapısal zarar
 • Ciddi ve ciddi hasarlar
 • Hasar yerleri ve onarımları

Alıcı, onarımların yüksek kalitede olmadığından veya görünmeyen sorunları çözmediğinden veya çözemediğinden endişe edebilir. Eyalet yasası ve politikanız, değer düşüklüğü iddiasının nasıl işlediğini belirler. Genel olarak, bir kazada kusurlu değilseniz ve diğer sürücünün sigortası varsa, azalan değer talebinizi kusurlu tarafın sigortacısına açarsınız. 3

Bir kazada kusurluysanız, sigortacınızın azalan değerinizi ödemesi gerekmeyebilir, ancak daha önce de belirtildiği gibi, çok şey poliçenize ve eyalet içtihatlarına bağlıdır. Örneğin, istanbul’da bir korkuluğa yandan sürterek arabanıza ciddi şekilde zarar verirseniz, sigortacınızın kaza öncesi ve kaza sonrası değer arasındaki farkı ödemesi gerekmez.

Diğer sürücü kusurlu ise, davanızı kanıtlayabilirseniz, azalan değeri geri alabilirsiniz. Örneğin, istanbul’da bir korkuluğa yandan sürterek arabanıza ciddi şekilde zarar verirseniz, sigortacınızın kaza öncesi ve kaza sonrası değer arasındaki farkı ödemesi gerekmez. Ancak başka bir araç sizinkini yana kaydırdıysa ve aynı hasara neden olduysa, hatalı aracın sigortacısının değer farkını telafi etmesi büyük olasılıkla gerekli olacaktır. 2

Değer Düşürme Talebi Örneği

Şu anda değeri 25.000 TL olan arabanıza başka bir sürücü çarpar. Arızalı sürücünün sigortası 3.000 Tl ‘lık onarım faturasını öder. Ancak, tamir edilmiş gibi görünse bile, kaza nedeniyle arabanın şu anda yalnızca 21.000 TL değerinde olduğunu keşfedersiniz. Azalan değer iddiası, arabayı yakında satmayı planlamıyor olsanız bile bu kayıpların bir kısmını telafi etmenize yardımcı olabilir.

Kusurlu sürücünün sigortasına değer düşüklüğü talebinde bulunabilirsiniz. Ancak genel olarak aracınızın değer kaybettiğini kanıtlamanız gerekir. Durumunuza bağlı olarak, bunu birkaç yaklaşımla yapabilirsiniz:

 • Bir otomobil bayisi satış müdürünün kaza yapmamış olsaydı araç için teklif edilecek fiyat ile kaza ve onarım sonrası fiyat arasındaki yazılı tahmini alma
 • Azalan değer tutarının bir değerlendirmesini yazmak için azalan değer konusunda uzmanlaşmış bağımsız bir değerleme uzmanının işe alınması

Değerdeki değişime ilişkin kanıt ve tahminler sağlayabilseniz de, bu değer ödemesinin ne olacağı konusunda son sözü sigortacı söyler. Azalan değer iddiaları birçok nedenden dolayı reddedilebilir:

 • Eyaletiniz, araba sigortacılarının azalan değer talebini ödemesini gerektiren mevzuat veya içtihatlara sahip olmayan bir eyalettir.
 • Kazada suçlu sensin.
 • Gerekli belgeleri kaçırıyorsunuz.
 • Değer çok değişmedi.

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Azalan değer, amortisman ile aynı şey midir?

Azalan değer ve amortisman farklıdır. Amortisman, zamanla aşınma ve yıpranma nedeniyle bir arabanın değerindeki normal düşüştür. Ancak azalan değer, bir aracın kaza geçirip hasar gördükten sonra gerçek veya algılanan azalan piyasa değeridir.

Arabamın değer düşüklüğünü nasıl hesaplarım?

Değer değişikliğinin nasıl belirlendiğini ve bu tür tazminat taleplerinin eyaletinizde veya sigortacı tarafından nasıl hesaplandığını anlamanıza yardımcı olması için sigorta acentenizden yardım isteyebilirsiniz. Bazı sigorta şirketlerinin, hasarın ciddi, orta veya küçük olup olmadığını dikkate alan özel formülleri vardır. Her eyaletteki her araba sigortası şirketi, azalan değer iddialarını kapsamaz ve yalnızca bazı eyaletler, azalan değerle ilgili dava kararlarını açıkça sunar. Değer kaybını belgelemiş olsanız bile, bir sigorta şirketi yine de talebinize karşı çıkabilir. Politikanız veya durumunuzla ilgili yasal tavsiye için bir avukatla konuşun.
Phone icon
Telefon
İletişim
WhatsApp icon
WhatsApp