İkame Pert Araç Ödemeleri

İkame Pert Araç Ödemeleri

İkame Pert Araç Ödemeleri , bir araç sigortalaması sırasında sigorta şirketinin geçici bir araç sağlaması durumunda, bu araç için yapılacak ödemeleri ifade eder. İkame pert araç ödemeleri, sigorta poliçesi kapsamında belirlenen limitler dahilinde yapılır ve sigorta şirketi tarafından karşılanır. pert araç ödemeleri, sigortalının hasarlı araçsını tamir ettirirken kullandığı geçici araç için yapılan ödemeleri kapsamaktadır. Örneğin, bir araç sigortalaması kapsamında ikame pert araç ödemeleri limiti 5.000 TL olarak belirlenmişse, sigortalı hasarlı araçsını tamir ettirirken kullandığı geçici araç için 5.000 TL’ye kadar ödem

İkame Pert Araç Ödemeleri Nedir?

İkame Araç Pert Araç Kazaya uğrayan aracın tamir süresi boyunca kullanılamaması da araç sahibine zarar vermektedir. Çünkü bu süre içinde araç sahibi ya yeni bir araç kiralamakta ya da taksi kullanmakta aracının yerine başka bir araç ikame etmektedir.

Tamir süresince sigorta firması tarafından bir ikame araç verildiği takdirde bu zarar karşılanmış olmaktadır. Ancak ikame araç tahsis edilmediği durumlarda onarım süresince araç kullanılamadığı için bu kazada kusuru bulunan araç sahibi ve sürücüsü zarardan birlikte sorumludur.

Ayrıca tamir süresinin uzaması yahut aracın pert olması halinde pert bedelinin ödenmesinin geciktiği hallerde de benzer mantıkla zararın karşı taraftan yahut sigorta şirketinden tahsili mümkün olmaktadır.

Adınıza kayıtlı geçmiş 2 yıl içerisinde kazaya uğrayan bir aracınızdan doğan zararınızı tazmin etmek için aşağıdaki formu doldurmanız yeterli!
Sigorta yaptırmadaki amaç hem zamanımızı alacak hem de bütçemizi sarsacak olaylara karşı güvence almaktır. Ülkemizde en çok aranan ve tercih edilen sigorta çeşitlerinden biri de kasko ürünleridir.

Sürücülerin beklentilerini karşılamayı ve hasar sürecini en iyi şekilde kontrol altına almayı hedefleyen sigorta şirketleri, kasko kapsamında pek çok güvence vermektedir. Yol yardım ve hasar anında araç tahsisi gibi hizmetler, kasko hizmetlerinden bazılarıdır. Yol yardım teminatı ile ilgili bilgi almak isterseniz, ”Yol Yardım Hizmeti Nedir?” başlıklı yazımıza bakabilirsiniz.

Aracın pert olması yani tamamiyle bir hasar görmesi durumunda maddi bir tazminat alınacaktır ancak araçta bir tamirat durumu söz konusu olacaksa, hasara koşullara göre araç tamiri yapılacaktır. Her 2 durumda da sürücüler bir süre araçsız kalacaktır.Bu durumdaki mağduriyetleri giderecek olan kasko sigortasıdır. Nasıl mı? Kasko sigortasına başlıca asistans hizmetlerinin dahil edilmesi durumunda sürücüler araçsız kalmayacaktır. Çünkü; asistans hizmeti içerisinde araç tahsisi de yer almaktadır. Bu hizmetten yararlanılabilmek, bazı kurallar vardır. Örneğin; araç tamirinin anlaşmalı serviste gerçekleştirilmesi gerekiyor. Tahsis edilen aracın özellikleri de sigorta şirketine göre değişiklik gösteriyor. Bazen araçlar geçici bir süre için verilirken bazıların da araç tamirinin sonuçlanması bekleniyor.

İkame Araç Teminatının Şartları

Kasko kapsamında ek teminat olarak geçen bu güvenceye sahip olmak için ek prim ödenmesi ve aşağıdaki şartların oluşmuş olması gerekir;

  • İlgili teminat kapsamında bir hasarın yaşanması,
  • Aracın kullanılamayacak kadar hasar almış olması,
  • Araç tamirinin uzun zaman alacak olması gibi pek çok durum karşısında sigorta şirketleri araç vermektedir.

Araç temini aşağıdaki durumlarda yapılmaz;

  • Kasko poliçesinin kapsamının dışında olan durumlarda ikame araç teminatından yararlanılamaz.
  •  Kazanın dışında olan onarımlar ve araç bakımı için geçen süreler dikkate alınmaz.
  •  Araç kaza dışında bir nedenle kullanılamayacak durumdaysa, ikame araç teminatından faydalanılamaz.

Asistans hizmeti ve yol yardım gibi sürücüleri zor durumdan kurtaracak teminatlar tamamen sigorta şirketinin vereceği hizmetlerle ilgilidir. Bu yüzden kasko almadan önce şirketlerin politikalarını sorgulamanızı öneririz.

Siz de hem can güvenliğinizi sağlamak, hem de yollarda kalmaya karşı önlem almak için araç kaskonuzu yaptırın. Sigortam.net’in araba sigortası sorgulama sayfasından bütçenize uygun araba kasko fiyatları hakkında bilgi alabilir, 7/24 hizmet anlayışıyla hareket eden 0 505 514 88 73  numaralı Sigorta Destek Hattından araç kaskonuz ile ilgili detaylı bilgi edebilirsiniz. sosyal medyada biz

Phone icon
Telefon
İletişim
WhatsApp icon
WhatsApp