Bahçelievler Araç Değer Kaybı

Bahçelievler Araç Değer Kaybı

Bir kazadan sonra araba amortismanı Özetle Bahçelievler Araç Değer Kaybı kaza sonrası amortisman Ticari amortisman nedir? Bir kaza aracı, bir kazadan önceki hasar nedeniyle satıldığında daha düşük gelir elde ederse , buna ticari amortisman denir.

Teknik bozukluk nedir?

Onarımlara rağmen kaza yapan araçta aracın görünümünü veya işlevini bozan kusurlar varsa, değerde teknik bir düşüş söz konusudur.

Amortismanı nasıl hesaplayabilirsiniz?

Değer düşüklüğünü hesaplamak için kullanılabilecek farklı formüller vardır. Olası hesaplama yöntemleri burada bulunabilir .

Değer düşüklüğü tazminatı ne zaman reddedilir?

Kural olarak, sigortacılar aşağıdaki durumlarda tazminat taleplerini yerine getirirken aracın amortismanını tazmin etmeyi reddederler:

 •  hasar küçükse
 • araç 5 yaşından büyük.
 • kilometre sayacı okuması 100.000 km’den fazla.

Ticari amortisman nedir?

Kendi kusuru olmaksızın trafik kazasına karışan herkes, zararının tamamının tazminini isteme hakkına sahiptir. Yaralananlar , onarım masrafları , kullanım kaybı tazminatı veya acı ve ıstırap tazminatına ek olarak , araçlarının yıpranma payının da değiştirilmesini sağlayabilir.

Peki bir kazadan sonra neden değer kaybı oluyor? Temel olarak hasar, araçta onarım ile onarılır. Yine de ve onarımdan sonra hasar artık görünmese bile, araçta kazalı araç kusuru vardır Mağdur taraf aracını satmak isterse, muhtemelen kazasız bir araca kıyasla daha düşük bir getiri elde edecektir. Yani kaza bir sakatlıkla sonuçlandı. Bu sigorta tarafından tazmin edilmelidir . Satış niyeti yoksa uzlaşma da yapılmalıdır.

Araç Değer Kaybı Nasıl Karşılanır
Bahçelievler Araç Değer Kaybı

Değer düşüklüğünün tanımı:

Ticari ve teknik amortisman arasında bir ayrım yapılır .

 • Ticari amortisman: Bir kazaya karışan araç, kaza hasarı olmayan benzer bir araca göre daha düşük bir satın alma fiyatı elde eder.
 • Teknik bozukluk:  Araç onarıldı, ancak hala düzeltilemeyen kusurlar var (örn. kaza hasarının boyası aynı değil).

Amortisman nasıl hesaplanacak?

Türk içtihat hukukunda, kaza yapan bir aracın amortismanını hesaplamak için genel olarak bağlayıcı bir yöntem yoktur . Ancak çoğu zaman mahkemeler Ruhkopf ve Sam’in değer düşüklüğü tablosunu kullanır. Ancak bir sigorta şirketi başka bir yöntem de seçebilir.

Diğer hesaplama yöntemleri şunlardır:

 • TÜV hesaplama yöntemi
 • BVSK hesaplama modeli
 • Hesaplama yöntemi Halbgewachs/Berger
 • Kassel modeline göre değer azalmasının hesaplanması
 • 13. Trafik Mahkemesi Günü kararından sonraki amortisman
 • Hamburg modeline göre hesaplama

Araç Hasar kaybı expertize göre amortisman

Bir kazadan sonra değer kaybı için tazminat alma hakkınız vardır.

Hasar miktarına ve aracın yaşına  veya kaç yıldır kayıtlı olduğuna bağlı olarak, kaza nedeniyle oluşan amortisman, yenileme değeri ve onarım maliyetlerinden belirli bir yüzdeyi takip eder. Arabanın amortismanı için aşağıdaki değerlerin bilinmesi veya bir ekspertiz tarafından tahmin edilmesi gerekir :

 • tamir masrafları
 • Değiştirme değeri = aracın mevcut değeri

Hasar yüzdesi bu iki değerden elde edilir ve hasarın yüzde olarak ne kadar yüksek olduğunu belirler. Üç kategori arasında bir ayrım yapılır : ikame değerinin %10-30’u, %30-60’ı ve %60-90’ı. Ek olarak, meblağ, onarım maliyetleri ve yenileme değerinden oluşturulmalıdır.

Kayıt yılına göre değer düşüklüğü katsayısı tablodan okunur . Bu yüzde daha sonra yenileme değeri ve onarım maliyetlerinin toplamı ile çarpılır. Sonuç, kaza hasarının neden olduğu amortismandır. bizim ile iletişime geçin

Phone icon
Telefon
İletişim
WhatsApp icon
WhatsApp