Aracın Değer Kaybı Hesaplama Kriterleri Nelerdir

Aracın Değer Kaybı Hesaplama Kriterleri Nelerdir?

Araç Nasıl Amorti Edilir? Kaza yapan aracın ikinci el piyasasındaki değer kaybı, aracın değer kaybı olarak tanımlanır. Aracın Değer Kaybı Hesaplama Kriterleri Nelerdir? Kaza sonrası araç muayene ve bakımdan geçse bile aracın satış fiyatında düşüş gözlemleniyor. Kaza öncesi satış fiyatı hasarlı aracın değerine olumsuz etki ederek kazanç kaybına neden olur.

Belli bir ölçüde hasar görmüş araçların 2. el piyasasında ayıplı olarak satışa çıkarıldığının yeni alıcılara bildirilmesi önemlidir. Kaza sonrası diğer araç sahibinden daha kusurlu olduğu tespit edilen kişi araçta meydana gelen değer kaybının sorumluluğunu üstlenir. Değer kaybında ortaya çıkan meblağ kusurlu bulunan sürücüye aittir.

Aracın Değer Kaybı Hesaplama Kriterleri Nelerdir?
Aracın Değer Kaybı Hesaplama Kriterleri Nelerdir?

Tamir sürecinde de orijinal parça tercih edilirse araç arızalı olarak kayıt altına alınır. Kaza anında kusurlu olmasanız bile aracınızın değer kaybetmesi mümkündür. Bu gibi durumlarda, yaşadığınız zararı tazmin etmek için yasal yollara başvurabilirsiniz. Kusurlu tarafın değer kaybına karşı hakkınızı mahkeme aracılığıyla talep edebilirsiniz.

Aracın Değer kaybı Nasıl Hesaplanır?

Aracın amortisman hesaplama kriteri bazı değişkenler tarafından belirlenir. Hesaplama sürecinde aracın üretim yılı, hasar geçmişi, kilometresi, markası, modeli, trafik ve piyasa değeri gibi değişkenler dikkate alınır. Araç amortisman hesaplama formülü, hasar miktarı ve kilometre katsayısı ile belirlenir. Yeni düzenleme ile 75.000 km ile 149.000 km arası yol yapan tüm araçların katsayı çarpanı aynı alınıyor. Aracın toplam amortismanı; Taban amortisman, hasarın boyutu ile aracın aşınma derecesi çarpılarak elde edilir.

Aracın Amortismanını Karşılayan Sigorta Poliçeleri

Arızalı veya kusursuz olduğu tespit edilen sürücüler için araçta meydana gelen değer kaybının telafi edilmesi oldukça önemlidir. Aracınızın hasarı ne kadar fazlaysa, ikinci el değeri o kadar düşük olacaktır. Araçların yolda olması için gerekli olan zorunlu trafik sigortası ve kasko, değer kaybının karşılanmasında etkilidir. Zorunlu trafik poliçesi tüm sürücüleri korur ve manevi veya maddi kayıpları karşılamayı taahhüt eder.

Ancak birden fazla aracın kazaya karışması durumunda zorunlu trafik sigortası sadece kusursuz veya az kusurlu sürücüye ödeme yapıyor. Trafik sigortası sadece araçta dış etkenlerden kaynaklanan hasarları karşılar. Trafik sigortasından farklı olarak kasko, araca verilen tüm hasar ve hasarları karşılamayı taahhüt eder. Kazada kusurlu bulunan sürücülerin mal ve can güvenliği kasko güvencesi altındadır. Bazı sigorta şirketleri, araç amortismanını kapsayan bir sigorta paketi sunar.İletişim

Phone icon
Telefon
İletişim
WhatsApp icon
WhatsApp