Aracın Değer Kaybı Hesaplama Kriterleri Nelerdir?

araç değer kaybı


Aracın Değer Kaybı Hesaplama Kriterleri Nelerdir? Aracın Değer Kaybı Nasıl Alınır? Kaza yapan arabanın ikinci el piyasasında değer kaybetmesi araç değer kaybı olarak tanımlanır. Kazanın ertesinde araç muayene ve bakım işlemlerinden geçse dahi arabanın satış fiyatında bir düşüş gözlemlenir. Kaza öncesindeki satış fiyatı, hasar alan aracın değerinde olumsuz bir sonuca neden olur ve bu durumda kazanç kaybı meydana gelir.

"<yoastmark

Belli bir oranda hasar alan araçların kusurlu olarak ikinci el piyasasında satışa sunulması, yeni alıcıların bilgilendirilmesi açısından önem taşır. Kaza sonrasında diğer araç sahibine oranla daha kusurlu bulunan kişi, araçta meydana gelen değer kaybının sorumluluğunu üstlenir. Değer kaybında açığa çıkan tutar, kusurlu bulunan sürücü tarafından karşılanır.

Unarım sürecinde orijinal parçalar da tercih edilse, araç kayıtlara kusurlu olarak kaydedilir. Kaza sırasında kusurun siz de bulunmaması halinde bile aracınızın değer kaybı yaşaması söz konusudur. Bu gibi durumlarda yaşadığınız kaybın karşılanması için yasal yollara başvurabilirsiniz. Kusurlu bulunan taraftan değer kaybına karşılık olarak mahkeme aracılığıyla hakkınızı talep edebilirsiniz.

Aracın Değer Kaybı Hesaplama Nasıl Olur?

Araçın değer kaybı hesaplama kriteri, bazı değişkenler aracılığıyla belirlenir. Aracın üretim yılı, hasar geçmişi, kilometresi, markası, modeli, trafiğe çıkışı ve piyasa değeri gibi değişkenlerin hesaplama sürecinde dikkate alınır. Araç değer kaybı hesaplama formülü, hasar miktarına ve kilometre katsayısına göre belirlenir. 75.000 km ile 149.000 km arasında yol kat eden tüm araçların katsayı çarpanı yeni düzenlemeyle aynı alınır. Araçtaki toplam değer kaybı; baz değer kaybı, hasarın boyutu ve aracın yıpranma düzeyi çarpılarak elde edilir.

Aracın Değer Kaybını Kapsayan Sigorta Poliçeleri

Kusurlu veya kusursuz bulunan sürücüler için araçtaki değer kaybının karşılanması oldukça önemlidir. Aracınızda ne kadar büyük oranda hasar meydana gelirse satış değeri o kadar düşüş yaşar. Araçların trafiğe çıkması için gerekli olan zorunlu trafik sigortası ve kasko, değer kaybının karşılanmasında etkilidir. Zorunlu trafik poliçesi, tüm sürücülerin koruma altına alır ve manevi veya maddi kaybın karşılanmasını üstlenir.

Ancak birden fazla aracın kazaya karışması durumunda zorunlu trafik sigortası, sadece kusursuz veya az kusurlu sürücüye ödeme yapar. Trafik sigortası sadece araçtaki dış etkenli hasarları karşılar. Trafik sigortasının aksine kasko sigortası, araçta meydana gelen tüm hasarın ve zararın karşılanmasını üstlenir. Kazada kusurlu bulunan sürücülerin mal ve can güvenliği kasko sigortasıyla teminat altına alınır. Bazı sigorta şirketleri, araç değer kaybını güvenceye alan kasko paketi sunarlar.

Bu aşamada sigorta poliçenizi can ve mal güvenliğinizi güvence altına alan kapsamlarda değerlendirebilirsiniz. Yönetmelik tarafından yayınlanan listede araç değer kaybı hesaplama örneği üzerinden hasar oranını inceleyebilirsiniz.

Aracın Değer Kaybı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Değer kaybı başvurusu yapabilmek için belli şartların yerine getirilmesi gerekir. Kazada mağduriyet yaşayan taraf olmanız gerekir. Kazaya neden olan sürücülerin araç değer kaybı için hak talebinde bulunma şansı yoktur. Ancak kasko sigortasının anlaşmasında bu madde yer alıyorsa şirketten hak talebinde bulunabilirsiniz.

Kaza yapıldıktan 2 yıl sonra araç değer kaybı için başvurunun tamamlanması gerekir. Başvuru yapılmadığı takdirde hakkınızı kaybedebilirsiniz. Hak talep etmek istediğiniz araç sahibinin zorunlu trafik sigortası yoksa yönetmeliğe uymadığı için aracınızdaki değer kaybını karşılamasını talep edebilirsiniz. Zorunlu sigortası olmayan sürücü haksız bulunduğu takdirde kendisine dava açabilirsiniz.

Sigortanızın belirlediği poliçe ve kapsamları dikkate alarak araç değer kaybı hesaplaması için tarafınıza ödenecek tutarı öğrenebilirsiniz. Siz de kaza yapma ihtimaline karşı mağduriyet yaşamak istemiyorsanız hem özel kasko hem de zorunlu trafik sigortasını yaptırmanız büyük önem taşır.

Aracın Değer Kaybını Sigorta Karşılar Mı?

Kazaya karışan her araç, sigortanın sunmuş olduğu değer kaybından yararlanmayabilir. Bu gibi durumlarda aracınızı sigortalatmadan önce kasko poliçenizi detaylı incelemeniz gerekir.

Bu durumu göz önünde bulundurarak haklı ve haksız olduğunuz şartlarda bile sigortanızdan aracınızdaki hasar kaybı için hak talebinde bulunabilirsiniz. Bu koşulları karşıladığınızı düşünüyorsanız sigorta şirketinize aracınızdaki hasar tespiti tazminatı için başvurabilirsiniz.

Online araç değer kaybı hesaplama

yapmak için ilgili sigorta şirketinden destek talebinde bulunabilir, poliçelerin kapsamlarını karşılaştırabilirsiniz. Değer kaybı yaşayan araç için tazminat talebinde bulunabilmesi için ilgili kişinin kusursuz görülmesi gerekir.

Hak talebinde bulunmak isteyen araç sahibi, suçlu ise poliçeniz kapsamında tazminatınız değerlendirilir. Üçüncü kişiler tarafından meydana gelen kazalarda değer kaybı talebinde bulunabilir, park halindeyken aracınız hasar aldıysa başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Araç değer kaybı hesabı nasıl yapılır

sorusuna yanıt arayan sürücüler, gerekli belgelerle sigorta şirketine başvurarak kesin bir tutar elde edebilir. Siz de aracınızı sigortalatmadan önce şirketlerin poliçe kapsamlarını dikkate alabilirsiniz.

Comments are disabled.