Araç Kazaları ve Değer Kaybı

Araç Kazaları ve Araç Değer Kaybı

Araç Kazaları ve Araç Değer Kaybı


Büyük bir araba kazası, araç tamamen tamir edilip eski haline getirilebilse bile, ani ve telafisi mümkün olmayan bir değer kaybına yol açabilir. Araba kazaları ve amortisman hakkında anlaşılması gereken en önemli şeylerden biri şudur: Amortisman kavramı, kazaya karışan bir aracın asla geri kazanılamayan değerini kaybetmesine neden olabilir . Buradaki temel sorun, birçok araba alıcısının, aracın nasıl göründüğüne veya ne tür onarımlar aldığına bakılmaksızın, kazalara karışmış kullanılmış araçları satın almakta tereddüt etmesidir.

Merak ediyor olabilirsiniz: Bir araba bir kazada ne kadar değer kaybeder ? Cevap, aracın spesifik markası ve modeli ve kazanın ciddiyeti dahil olmak üzere birçok farklı faktöre bağlıdır. Carfax’tan bir başka rapor, ortalama bir aracın, kaydında bir kaza geçirmesi durumunda amortisman olarak yeniden satış değerinden 500 lira kaybettiğine dair. Araç önemli ölçüde hasar görürse, bu rakam amortismanda ortalama 2.100 lira çıkıyor. Bir çarpışmadan sonra, arabanızın onarım maliyetlerinin ötesinde değer kaybedeceğini unutmamak önemlidir.

Türkiyedeki Sigorta, Sorumluluk ve Kazalar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hataya dayalı bir araba kazası yargı yetkisinde yaşıyoruz. türk yasasına göre araba kazası sorumluluğu eyaletin karşılaştırmalı ihmal yasal standardına girer. Aslında, pervasızlıkları, dikkatsizlikleri ve diğer hatalı davranışları nedeniyle bir kazaya neden olmaktan sorumlu olan taraf, zararlardan sorumlu tutulabilir. Kazanızın tamamında başka bir sürücü kusurluysa, onların sigortacıları, araç onarımları, bakımınızın değer kaybı (amortisman), tıbbi faturalar, kayıp ücretler ve acı ve ıstırap dahil olmak üzere hasarlarınızın maliyetini karşılamalıdır.

Özellikle, çoğu trafik kazası iddiaları büyük sigorta şirketleri tarafından ele alınmaktadır. Bir kazadan sonra sigortacılarla çalışmak çok zor olabilir. Aslında, kendi sigorta poliçe sağlayıcınız bile size zor anlar yaşatabilir. Çoğu durumda, sigorta şirketleri hasarları düşük değerlemeye çalışır. Aracınızın amortismanını tam olarak dikkate almayabilirler. Hak ettiğiniz tam ve adil mali desteği geri alabilmeniz çok önemlidir. Bir kazada yaralandıysanız veya bir sigorta şirketiyle aranızdaki bir anlaşmazlıkta kilitli kaldıysanız, lütfen yardım için Araç değer kaybı araba kazası avukatlarımıza ulaşmaktan çekinmeyin.

Aracınızın Hasar Tazminatını Alma – Motorlu Araç Tamirlerinde Tazminat Alabilirsiniz

Türkiyede, makul ölçüde gerekli olan ve kazanızla ilgili tüm onarımlar için kusurlu taraftan maddi tazminat alma hakkınız vardır. Kazanızda kusurlu başka bir sürücü varsa, araç onarımlarının cepten yapılan masraflarını üstlenmek zorunda kalmamalısınız. Kusurlu taraf ve onların sigorta sağlayıcısı, sizi ‘bütün’ kılmak için yasal bir sorumluluğa sahiptir – bu, arabanızı onarmak ve tekrar yola çıkarmak için gereken tazminatı sağlamak anlamına gelir. Aracınız kazada parçalanmışsa, uygun bir ikame için maddi tazminat talep etme hakkınız vardır.

Değer Düşüşü İçin Tazminat Davası Açabilirsiniz

Araç onarım masraflarının yanı sıra, otomobilinizin amortismanı için maddi tazminat talep etme hakkınız da vardır. Gerçekte, onarımlarla asla tam olarak geri alınamayacak değer kaybı için borçlusunuz. Unutmayın, bir araç geçmişinde bir kaza geçirdiğinde, bir miktar yeniden satış değerini sonsuza kadar kaybeder. Bu özellikle lüks otomobiller için geçerlidir. Bir aracın kaza öncesi değeri ne kadar büyükse, çarpışma nedeniyle önemli bir değer kaybı yaşama olasılığı o kadar yüksektir.

Amortisman tazminatı için “değer azalması” iddiası adı verilen bir şeyle başvurabilirsiniz. Araç Kazaları ve Araç Değer Kaybı  , değer azalması, bir varlığın maddi olmayan değer kaybını tanımlamak için kullanılan yasal bir sanat terimidir. Bir kazadan sonra amortisman için değer düşüklüğü dosyalama konusunda herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa, lütfen yardım için Aracın Değer Kaybı avukatlarımızla iletişime geçin.

Comments are disabled.