Bir otomobilin sahibi, bir kazadan sonra otomobilinde hasar olduğunu bildiren bir polis raporu veya sigorta talebinde bulunursa.  araç geçmişi raporları sağlayan bir web sitesidir. Bilgiler, Carfax’a erişimi olan herkes tarafından görülebilir. Otomobil bayileri ve diğerleri, bir kazada sürekli hasar geçmişine sahipse, araba için muhtemelen daha az para teklif edeceklerdir. Değer kaybı talebi, onarım maliyeti veya kiralık araba maliyeti talebinden farklıdır. Bir arabanın sadece hasar gördüğü için değer kaybıdır.A Sürücüsü bir kazaya neden olduğu için kusurluysa, kendi aracının değerindeki kayıptan A Sürücüsü sorumlu olacaktır. Ancak, kazaya B Sürücüsünün ihmali neden olduysa, A Sürücüsü değer kaybından B Sürücüsünün sorumlu olduğunu iddia etmeye çalışabilir. A Sürücüsü daha sonra Sürücü B’nin sigorta şirketinden veya kendi sigorta şirketlerinden, araç tamir edilip tekrar çalışır hale gelse bile değer kaybının tazminini talep edebilir.

Bir Otomobildeki Değer Kaybını Ne Zaman İyileştirebilirim?

kusurlu olmayan Sürücü A’nın kendi sigorta şirketlerine değer kaybı talebinde bulunmasına izin verir. Bununla birlikte, Sürücü A’nın, hatalı sürücü olan Sürücü B’nin sigorta şirketine değer kaybı talebinde bulunmasına izin verir.

Bir sigorta şirketinin, A Sürücüsü iddia ettiği için değer kaybını tazmin etmesi gerekmemektedir ve A Sürücüsü, otomobilinin değer kaybettiğini kanıtlama yükünü taşımaktadır. Bir otomobilin değerindeki kayıp için bir sigorta şirketinden tazminat alabilmek için, sürücülerin şunları göstermesi gerekir:

  • Şirket tarafından sigortalanan bir sürücünün otomobilinin karıştığı bir kaza geçirdiler;
  • Şirket tarafından sigortalanan sürücü kusurluydu; ihmalleri kazaya neden oldu;
  • Kazadan sonra araçlarının değeri düştü;
  • Kazada otomobilin sahibi Sürücü A. da maddi hasara uğradı.

Araç Hasar Değer Kaybı Bazı şehirlerde, bir aracın değerinin bir kaza nedeniyle düştüğünü kanıtlamak nispeten kolaydır. Daha zor olan ise sürücünün zarar gördüğünün ispatlanmasıdır. Bazı şehirlerde, değer kaybı için tazminat talep eden sürücülerin, kazadan önce aracı satmayı düşündüklerini göstermelerini şart koşuyor. Sürücü aracı satmayı hiç düşünmediyse, değer kaybı gerçekten sürücüye herhangi bir zarar vermez.

Ayrıca, bir poliçe sahibine verilen zarar için yapılan tüm sigorta ödemelerinin sigorta sözleşmesine dayandığını hatırlamak önemlidir. Sözleşme değer kaybı teminatı sağlamıyorsa, sigorta şirketi böyle bir tazminat ödemeyecektir. Bir araba sigortası poliçesindeki standart çarpışma kapsamı, kanıtlanabilir onarım maliyeti ve belki de onarım yapılırken bir kiralık araç için ödeme sağlar, ancak değer kaybı için ödeme yapmaz.

Ancak, bir kişinin aracına zarar veren kazaya başka bir sürücü neden olduysa, kişi, kusurlu olan diğer sürücünün sigorta şirketinden değer kaybı talep edebilir.Bir kişi, bir kazada meydana gelen hasar onarıldıktan sonra bile arabasının değer kaybettiğine inanıyorsa, değer kaybı talebinde bulunurken yol göstermesi için deneyimli bir trafik kazası avukatına danışmak isteyebilir.