Aracın değer kaybı nedir?

Aracın değer kaybı nedir? En basit tanımıyla araç değer kaybı, aracınızın kazadan önceki hasarsız piyasa değeri ile kazadan sonraki onarım görmüş piyasa değeri arasındaki fark olarak ifade edilebilir. Tarfik kazası neticesinde aracınız, yetkili serviste ve orjinal parçalar kullanılarak onarım görmüş olsa dahi değer kaybına uğrar. Bir araç, ne kadar iyi onarım görmüş olursa olsun, kazadan önceki hali gibi olamaz ve fabrika orjinalliğini yitirmiş olur. Bir aracın, imal edildiği fabrikada gövde parçalarının birleştirilmesinde uygulanan kaynak dikiş kalitesi ve robot sistemler ile uygulanan boya işleminin hassasiyeti ve orijinalliği, yetkili servislerde dahi aynı standartlarda uygulanması mümkün olamamaktadır.Aracın değer kaybı nedir?

Kazaya karışmış bir araç, ikinci el piyasada, daha önce kaza yapmamış birebir aynı özelliklere sahip araçlar ile aynı değere satılamaz. Hatta bir aracın geçmişinde sadece hasar kaydının mevcut olması, hasar önemli bir kapsamda olmasa dahi, ikinci el piyasada pazarlık unsuru haline gelmesi için başlı başına psikolojik bir sebep oluşturmaktadır. Neden kusurunuzun olmadığı veya kusurun tamamının size ait olmadığı bir trafik kazası neticesinde, araç değer kaybı zararına katlanasınız ki ?

Her yıl yaşanan binlerce trafik kazasında oluşan araç değer kaybı zararları, araç sahiplerinin üzerinde kalmaktadır. Fakat bu zararınızı, belli koşullara bağlı olarak, kazaya karışan ve kusurlu olan karşı aracın trafik sigorta şirketinden tazmin edebilirsiniz. Yargıtay’ ın istikrarlı olarak yıllardır verdiği kararlara göre, araç değer kaybı zararı, trafik sigortası poliçesi kapsamında ödenmesi gereken gerçek ve doğrudan bir zarardır.

Tarafımızdan alacağınız profesyonel destek ile, hiç bir prosedür ile uğraşmanıza gerek kalmadan, değer kaybı zararınızı çok hızlı ve değerinde bir şekilde alabilirsiniz.

ARAÇ DEĞER KAYBI NEDİR ?

Araç değer kaybı, hasar gören aracın durumunu niteleyen bir kavramdır. Araç değer kaybı, hasar alarak onarım gören aracın ikinci el piyasa değerindeki düşüşü ifade eder. Kaza geçirip hasar gören araç, en iyi şekilde tamir edilmiş olsa bile değerinde bir düşüş olacaktır.

Ancak kaza nedeniyle boya işlemi gören bir araç parçasının tekrar bir kaza geçirmesi sonrası tekrar değer kaybı olmazken; hasarlı parçanın değiştirilmesi değer kaybına neden olabilir.