Araç Değer Kaybı Nasıl Alınır

araç değer kaybı nasıl alınır

Maalesef trafik koşullarında kazalar günümüzün önemli sorunu olmaya devam ediyor. Elbette maddi hasarla sonuçlanan kazalarda araç değer kaybı söz konusu olacaktır. Tabi araç değer kaybı nasıl alınır sorusunun yanıtını her sürücünün aslında bilmesi gerekiyor. Çünkü bu yöntemle en azından zararınızın minimize edilmesi sağlanabilmektedir. Tek yapmanız gereken kaza sonrasında gerekli belgeleri edinmek ve bu belgelerle firmamıza başvurmak olacaktır. Sonrasında sizin adınıza harekete geçiyoruz ve gerekli işlemleri başlatıyoruz. Peki, değer kaybı tazminatı başvurusunda nasıl bir süreç yaşanıyor. Sizleri daha fazla bekletmeden konumuzun detaylarının neler olduğuna bakalım. Öncelikle kaza sonrasında edinmeniz gereken belgelerden kısaca bahsedelim.

Değer Kaybı Belgeleri

Bilindiği üzere trafik kazalarında artık sürücüler anlaşmaları halinde kendi aralarında tutanak yapabiliyor. İşte aracın değer kaybı belgeleri bu sırada oluşturuluyor. Burada en önemli nokta değer kaybı tazminatına hak kazanabilmesi için kazada kusurun bulunmamasıdır. Yani değer kaybına başvuru yapmak için kazada hiçbir kusurunuz olmaması gerekiyor. Şimdi de isterseniz hangi belgelerin gerekli olduğunu maddeler halinde sıralayalım

  • Kaza tespit tutanağı en önemli belgedir
  • Kazanın hemen sonrasında aracın hasar durumunu gösteren resim ve fotoğraflar (mümkün olduğunca detaylı çekilmeli ve Yüksek kalitede olmalıdır)
  • Aracın onarımının gerçekleşmesinin ardından onarım ekspertiz raporu (onarımı gerçekleştiren birim tarafından yapılıyor)
  • Başvuruyu yapacak sürücünün ruhsat örneği
  • Eğer sürücünün adına bir başkası tarafından vekâleten başvuru yapacaksa vekaletname örneği
  • Değer kaybı tazminatının yatırılacağı sürücüye ait IBAN numarası

Olarak özetleme yapmak mümkündür.

Araç Değer Kaybı Tespiti

Elbette onarım sonrası araç değer kaybı tespiti nasıl gerçekleşiyor sorusu aklınıza gelecektir. Dolayısıyla öncelikle bu konuda sizleri aydınlatalım. Hepimizin bildiği üzere her araç maddi bir değer ifade eder ve bu değeri belirleyen bir takım kriterler bulunmaktadır. Bu kriterler aracın trafiğe çıkış yılı, markası, daha önceki hasar geçmişi gibi değişkenlerdir. Bunun dışında değer kaybı hesaplaması içerisinde aracın modeli ve piyasa değeri gibi diğer kriterlerde yer almaktadır. Daha sonra elde edilen  veriler aracın mevcut kilometresiyle özel bir formül kullanılarak çarpılıyor. Lütfen araç değer kaybı nasıl alınır ve hangi yolların izlenmesi gerekir noktasında bizlere güvenin. Uzun yıllara dayalı bilgi birikimi ve tecrübesi ile hukuk büromuz haklarınızın tamamını almanızı sağlayacaktır. Şimdiden geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz. İletişim linkimiz.

Comments are disabled.