Adana Araç Değer Kaybı

Adana Araç Değer Kaybı

Adana Araç Değer kaybı Tazminatı

Araba Amortisman Hesaplayıcısı Adana Araç Değer Kaybı Yeni bir araba satın almak istiyorsanız veya mevcut arabanızı satmayı planlıyorsanız, amortismanın arabanın değerini nasıl etkilediğini bilmek önemlidir. Bir araba amortisman hesaplayıcısı kullanarak, bir arabanın kullanımdayken değerini tahmin edebilir ve bunun arabanızın değerini nasıl etkileyebileceğini bilirsiniz.

 Yenilemeden önce araba sigortasını karşılaştırdınız mı?

Trafik Sigortasını en düşük maliyetle yenileyin .

Araba Sigortası 2022 /yılda başlar #

 • Karşılaştırın ve %85’e Varan Tasarruf Edin *
 • 20’den fazla sigortacı arasından seçim yapın
 • En iyi fiyat
 • 7/24 Hasar yardımı
 • 3 gün tamir garantisi
 • Kendi kendine video hak talebi

Araç Amortismanı Hakkında

Araba amortismanı, bir arabanın satın alındığı zaman ile satıldığı zaman arasındaki değerindeki farktır. Basit bir ifadeyle, bir arabanın ve parçalarının değerinin birkaç faktöre bağlı olarak zaman içinde azalmasıdır.

Her arabanın değeri, doğal aşınma ve yıpranma nedeniyle zamanla düşer. Aracınızın bu yıpranması veya düzenli yıpranması, yalnızca sigorta priminizi değil, aynı zamanda aracınızın Sigortalı Beyan Değerini de etkiler.

Araba Amortisman Hesaplayıcısı Nasıl Kullanılır?

Bir araba amortisman hesaplayıcısını üç basit adımda kullanmak için şu adımları izleyin:

Adım 1: Arabanızın showroom çıkış fiyatını girin.

2. Adım: Açılır listeden araç tescil yılını seçin.

Adım 3: ‘IDV Hesapla’ düğmesine basın.

Sağlanan verilere dayanarak, aracınızın yaşına göre önerilen IDV’yi alacaksınız.

Araba Amortisman Hesaplayıcısının Konsepti ve Çalışması

Amortisman, bir aracı satın almak için ödediğiniz tutar ile sattıktan sonra geri aldığınız tutar arasındaki farktır. Araba amortisman hesaplayıcısı, araba amortisman oranını hesaplamak için kullanılabilen çevrimiçi bir araçtır. Bir araba amortisman hesaplayıcısı, dört tekerlekli aracınızın yaşına göre katlandığı amortismanı belirlemenize yardımcı olabilir.

Arabanızın değerini öğrenmek için araba değeri amortisman hesaplayıcısını kullanabilir ve ayrıca arabanızın tamamen kaybolması durumunda size ödeneceğinin IDV’sini belirleyebilirsiniz. Arabanızı satmayı planlıyor olsanız bile, makul bir yeniden satış değeri elde etmek için bu hesaplayıcıyı kullanabilirsiniz.

Arabanızın amortismanını hesaplamak için iki farklı formül kullanabilirsiniz:

 • Araba Amortismanını Hesaplamak için Temel Maliyet Yöntemi

Arabayı Çalıştırma Maliyeti x (Sahip olduğunuz gün sayısı÷ 365) x (%100 ÷ Yıl cinsinden etkin ömür) = Kayıp Değer

Bu yönteme göre, amortisman hesaplaması, maliyetinin sabit yüzdesine dayanır.

 • Araba Amortismanını Hesaplamak için Azalan Değer Yöntemi

Aracın Satın Alındığındaki Değeri x (Sahip olduğunuz gün sayısı ÷ 365) x (%200 ÷ Yıl cinsinden etkin ömür)

Bu yönteme göre, hesaplama arabanın taban değerine dayanmaktadır.

Yukarıda belirtilen görevi kolaylıkla yapmak için bir araba amortisman hesaplayıcısını da kullanabilirsiniz.

Adana Araç Değer Kaybı
Adana Araç Değer Kaybı

Türkiyede Araba Amortisman Oranı

Bir sigorta şirketi bir arabanın IDV’sini hesapladığında, arabanın yıllar boyunca maruz kaldığı amortisman miktarını düşer. Bu amortisman, Türkiye Sigorta Düzenleme ve Geliştirme Kurumu tarafından arabanın yaşına göre belirlenen amortisman oranlarına göre hesaplanır.

Aşağıdaki tablo, arabanın yaşına göre Türkiyedeki amortisman oranına genel bir bakış sunar ve arabanızın IDV’sini hesaplamak için kullanılabilir.

araba yaşıAmortisman Oranı
0-6 ay%5
6 ay – 1 yıl%15
1 yıl – 2 yıl%20
2 yıl – 3 yıl%30
3 yıl – 4 yıl%40
4 yıl – 5 yıl%50
5 yıldan fazla (eski modeller için)Sigortacı ve araç sahibi arasında karşılıklı karar

Belirli araba bileşenleri için araba amortisman oranının değiştiğini bilmek önemlidir. Amortisman oranlarıyla birlikte araba bileşenlerini öğrenmek için aşağıdaki tabloyu kontrol edin.

Araba BileşenleriAmortisman Oranı
Tüm kauçuk parçalar/ naylon parçalar/ plastik parçalar/ lastikler ve borular/ piller ve hava yastıkları için%50
Boya işi%50
Fiberglas bileşenler%30
Cam bileşenlersıfır

Bir Arabanın Amortismanını Etkileyen Faktörler

Bir aracın değerini zaman içinde birçok faktör etkiler. Onlar aşağıdaki gibidir-

 • Arabanın Yaşı : Bir arabanın fiziksel durumu ve kilometresi, yaşıyla birlikte hesaplanır. Araba ne kadar eskiyse; arabanın değeri daha az.
 • Yakıt Verimliliği : Yakıt tasarruflu arabalar uygun maliyetlidir ve iyi bir yeniden satış değerine sahiptir.
 • Arabanın Modeli : Büyük lüks otomobiller, küçük otomobillere göre daha fazla amortisman oranına sahiptir. Bunun nedeni, parçalarının/bakımlarının genellikle daha maliyetli olmasıdır.
 • Bakım : Bir araba ne kadar bakımlı olursa, amortisman değeri o kadar düşük olur. Aracınızın kaporta sorunları veya kötü bir iç mekanı varsa, yüksek bir amortisman ücreti bekleyebilirsiniz.
 • Sahip Sayısı : Amortismanın hesaplanması söz konusu olduğunda, kural şudur: Sahipler ne kadar azsa, arabanın değeri o kadar iyidir.

Araba Amortismanını En Aza İndirmenin Yolları

Amortismanı en aza indirmenin ve arabanız için daha yüksek bir IDV ve yeniden satış değeri elde etmenin birçok yolu vardır. Arabanızın değer kaybını azaltmak için takip edebileceğiniz birkaç ipucu:

 1. Arabanızın Bakımı : Aracınız iyi durumdaysa, daha iyi bir satış değeri elde etme şansınız vardır. Bakım kaydı tutmayı unutmayınız. Ayrıca, bir arabanın satışını zorlaştıracağı için araçta değişiklik yapmaktan kaçının.
 2. Yüksek İkinci El Araba Modeli Satın Alın : Bazı arabalar değerlerini diğerlerinden daha iyi tutar. Yeni bir araba satın almadan önce çeşitli dört tekerlekli araçların satış değerleri hakkında derinlemesine araştırma yapın. Bu şekilde, daha yüksek araba amortismanına sahip bir arabadan kaçınabilirsiniz.

Sıfır Amortisman Teminatı Satın Alın :  Aracınızın amortismanı nedeniyle kesilen hasar tutarını size geri ödediği için, araba sigortanız kapsamında sıfır amortisman ek teminatını satın alın .

Adana Araç Değer Kaybı
Adana Araç Değer Kaybı
 • Gsm: 0 505 514 88 73
 • Mail: info@aracindegerkaybi.com
 • Mail: av.mehmettabak@aracindegerkaybi.com

Aracınızdaki değer kaybını ve ikame araç bedeli / kazanç kaybını tazmin etmek için 2 yıl süreye sahipsiniz

SSS

Cevap: Arabanın yıpranmasının ardındaki bazı önemli nedenler, arabanın aşınması ve yıpranması, uygun servisin yapılmaması ve hatalı araba bakımıdır.

Cevap: Sigortalının Beyan Edilen Değeri, aracınızın tamamen hasar görmesi durumunda aldığınız bir aracın üretici satış fiyatıdır. Bir IDV, belirli bir arabanın ve aksesuarlarının amortismanı düşüldükten sonra hesaplanır. Bu, bir arabanın katlandığı amortisman ne kadar yüksekse, IDV’sinin o kadar az olacağı anlamına gelir.

Cevap: Arabanızın amortisman oranını öğrenmek için, Hyundai, Honda, Toyota, Maruti veya Tata gibi herhangi bir marka otomobilin showroom çıkış fiyatını ve kayıt yılını otomobil sigortası amortisman hesaplayıcısına girebilirsiniz.

Cevap: Amortisman çok hızlı gerçekleşir. Bir araba satın aldığınız anda değer kaybetmeye ve arabanızın değeri düşmeye başlar.

Cevap: Evet. Ekstra prim tutarı için sıfır amortisman teminatı adı verilen ek bir teminat satın alarak aracınızın ve parçalarının amortisman tutarını kasko poliçeniz kapsamında talep edebilirsiniz.

Phone icon
Telefon
İletişim
WhatsApp icon
WhatsApp