ARAÇ DEĞER KAYBI BEDELİ NASIL HESAPLANIR ?

ARAÇ DEĞER KAYBI BEDELİ NASIL HESAPLANIR ? Tarafımıza başvurduğunuzda, aracınızın değer kaybı bedelini Hazine Müsteşarlığı tarafından yetkilendirilmiş Eksperlerimiz hesaplamakta ve rapor haline getirmektedir. Eksperlerimiz, alanında uzun yılların tecrübesi ile uzman kişilerdir.

Araç değer kaybı hesabı, uzmanlık gerektiren ve birçok faktörün göz önüne alınması ile hesaplanan bir değerdir. Bu hesabı ise, sadece yetkilendirilmiş sigorta Eksperleri yapabilmektedir. Bu sebeple, üstünkörü bir inceleme ile değer kaybı bedelini tespit ettiğini söyleyen ve Eksper olmayan kişilere lütfen itibar etmeyiniz.ARAÇ DEĞER KAYBI BEDELİ NASIL HESAPLANIR ?

Değer kaybı bedelini hesaplarken, aracın markası, modeli, yaşı, kazadan önceki piyasa değeri, kaza tarihindeki kilometresi, aracın geçmiş hasar kayıtları ve kapsamı, onarımın yetkili mi özel serviste mi yapıldığı bilgisi, hasarlı parça üzerinde yapılan işlemin kapsamı, hasar gören parça sayısı, aracın hususi mi yoksa ticari mi olduğu gibi birçok kriter göz önüne alınmaktadır.

Değer kaybı hesaplamasında Ülkemizde fiilen uygulanan birkaç farklı formül söz konusudur. Fakat her hesaplama formülünün kendi içerisinde handikapları ve piyasa gerçeklerini göz ardı eden kriterleri mevcuttur. Bu sebeple en doğru ve adil uygulama, Yargıtay içtihatlarında da belirtildiği üzere, sadece bir formüle bağlı kalmayıp, her aracın kendi somut durumu nezdinde reel piyasa değer kaybını gerçekçi olarak tespit edebilmektir.